Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ileż jest do odkrycia w laboratorium międzyuczelnianym?

Data publikacji: 2022-07-02, Data modyfikacji: 2022-07-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Ileż jest do odkrycia w laboratorium międzyuczelnianym?

Zagadnienia związane z matematyką, fizyką, mechaniką i pokrewnymi im dziedzinami nie należą do łatwych w przyswajaniu.

Pomimo tego, że zajmują się opisem otaczającego nas świata, są często sformułowane w języku, wywołującym u studentów gęsią skórkę.

Bardzo często zapominamy, że istota studiów technicznych nie ogranicza się do nauki teorii i zapamiętywania wzorów, to również zastosowanie w praktyce zdobyczy świata nauki, dające możliwość wglądu w to, co nie jest możliwe do zobaczenia gołym okiem.

Laboratorium Międzyuczelniane, z którego WMT korzysta także w trakcie zajęć laboratoryjnych i projektowych, posiada wyposażenie nieczęsto spotykane nawet w profesjonalnych laboratoriach naukowych.

Nasi studenci mogą czerpać doświadczenie i uczyć się pracy na urządzeniach wykorzystywanych w przemyśle, oraz wynieść bezpośrednie umiejętności potrzebne w laboratorium zakładowym lub przy kontroli jakości.

W naszym laboratorium znajdują się spektrometry masowe, spektrometr i dyfraktometr rentgenowski, spektrometr fotoelektronów i kilka rodzai mikroskopów optycznych.

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

REKRUTACJA

Najbardziej wymownym przykładem jest elektronowy mikroskop skaningowy (SEM), który umożliwia nie tylko obrazowanie w dużych powiększeniach ale też sprawdzenie składu chemicznego badanych próbek.

Dzięki zastosowaniu wiązki wysokoenergetycznych elektronów, skupionych za pomocą soczewek elektromagnetycznych, możliwe jest obserwowanie struktur mniejszych niż jeden mikrometr.

Dla porównania do mikroskopii optycznej gdzie limitem jest powiększenie do tysiąca razy, skaningowy mikroskop elektronowy umożliwia powiększenie do miliona razy. Dzięki takiemu powiększeniu możliwe jest obrazowanie nanocząstek i nanostruktur.

Na poniższych fotografiach z mikroskopu elektronowego pokazana jest osa w pięciu powiększeniach, 20x, 75x, 400x, 1000x i 10000x.

Dla lepszego obrazowania osa została poddana procesowi napylania próżniowego. Dzięki napyleniu warstwy miedzi o grubości ok. 20 nm (1 nm = 0.000000001 m), możliwe jest obrazowanie w bardzo dużych powiększeniach.

Taka warstwa metaliczna umożliwia obrazowanie obiektów, które nie przewodzą prądu elektrycznego. Próbki nieprzewodzące prądu powodują nadbudowanie się ładunku elektrostatycznego, co prowadzi do zakłóceń i pogorszenia jakości zdjęć.

 

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

ul. Kwiatkowskiego 4

37-450 Stalowa Wola

Tel.: (15) 844 89 12

wmt.prz.edu.pl

REKRUTACJA

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stalowowolski

Powiat stalowowolski - siedzibą jest Stalowa Wola. Powiat znajduje się w części północnej województwa podkarpackiego. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Zaliczają się do niego następujące gminy: Stalowa Wola, Zaklików, Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaleszany.

Przebywając w tym regionie, będziemy mieli okazję skosztować regionalnej, która pomimo niewielkich rozmiarów powiatu jest niezwykle różnorodna. Oprócz tego czeka na nas moc atrakcji w postaci zabytkowych drewnianych domów w Pysznicy (najlepiej kierować się Szlakiem Architektury Drewnianej) i XIX-wiecznego Podworskiego Parku Lubomirskich. Powiat ma w swojej ofercie także tanie wakacje w gospodarstwach agroturystycznych, a także szeroki wybór tras rowerowych i pieszych. Ich ścieżki przebiegają m.in. przez rezerwaty przyrody i miejsca pamięci narodowej.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola