Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Stalowa Wola: Wymień kocioł z dofinansowaniem!

Data publikacji: 2018-06-29, Data modyfikacji: 2018-06-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Stalowa Wola: Wymień kocioł z dofinansowaniem!

85% dofinansowania do wymiany kotłów mają szansę otrzymać mieszkańcy Stalowej Woli. W hutniczym grodzie rusza projekt „Ekomiasto Stalowa Wola – wymiana źródeł ciepła”. Pierwsze spotkanie informacyjne za nami. Kolejne już w najbliższy wtorek 26 czerwca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Projekt „Ekomiasto Stalowa Wola – wymiana źródeł ciepła” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. W jego ramach mieszkańcy Stalowej Woli mogą uzyskać dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła w wysokości do 85%. Co istotne, z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, ale również wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Po przystąpieniu do projektu, stalowowolanie będą mieli możliwość wymiany starych pieców na gazowe kotły c.o. – kondensacyjne, automatyczne kotły c.o. – opalane biomasą lub automatyczne kotły na ekogroszek. Dodatkowo istnieje również możliwość utworzenia przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej. W czasie weryfikacji technicznej budynku eksperci doradzą, które źródło energii będzie najkorzystniejsze dla poszczególnych mieszkańców.

KOSZTY PROJEKTU

– Możliwość dofinansowania wynosi do 85% inwestycji i to jest maksymalna dotacja jaka może być udzielone. Wkład własny mieszkańca to jest 15% wartości inwestycji oraz koszty poniesione z doliczeniem podatku VAT. W większości przypadków to będzie 8% stawka podatku VAT. Jeżeli nieruchomość przekracza 300 m kw, wtedy liczony jest 23% VAT. Również w sytuacji kiedy w danej nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza mamy wyższą stawkę VAT-u – wyjaśniał podczas spotkania Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Jak zaznaczył włodarz miasta, koszty jakie mogą mieszkańcy jeszcze ponosić, to koszty niekwalifikowane, które będą związane z niezbędnymi przeróbkami dotyczącymi instalacji nowego źródła ciepła. Już na etapie weryfikacji nieruchomości będzie wykazane czy spełnia ona kryteria projektu.

Projekt wymiany źródeł ciepła jest projektem parasolowym, co oznacza, że to Miasto bierze na siebie ciężar jego przygotowania, wdrożenia i utrzymania. Miasto pozyskuje dofinansowanie, organizuje przetarg na wykonanie instalacji, zapewnia inspektorów nadzoru przy montażu i jest właścicielem instalacji przez 5 lat od zakończenia projektu. Przez ten okres mieszkańcy będą musieli w ramach trwałości projektu ubezpieczyć instalację i utrzymywać ją w należytym stanie. Po zakończeniu projektu zostanie ona przekazana nieodpłatnie właścicielom nieruchomości.
KTO MOŻE APLIKOWAĆ

Warunkiem niezbędnym uczestnictwa w projekcie jest lokalizacja nieruchomości na terenie Stalowej Woli, uregulowany stan prawny obiektu, brak jakichkolwiek nieuregulowanych, a wymaganych zobowiązań mieszkańca wobec Miasta. Ważne jest również, by w budynku, w którym będzie montowane nowe źródło ciepła, w okresie ostatnich 10 lat były przeprowadzone inwestycje mające na celu zwiększenie jego efektywności energetycznej (np.: docieplenie ścian, fundamentów, stropów, wymiana stolarki okiennej, wymiana drzwi zewnętrznych, wymiana oświetlenia budynku na energooszczędne, wymiana sprzętów domowych na energooszczędne itp.).

Mieszkaniec, który posiada prawo do dysponowania budynkiem, w którym będzie wymieniany kocioł, aby zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie, będzie musiał złożyć stosowną deklarację, przejść przez techniczną weryfikację budynku (koszt 90 zł za domek, 350 zł za blok) i zlikwidować stare nieefektywne źródło ciepła.

– Jeżeli Państwo zdecydujecie się na zgłoszenie do projektu, to będzie z państwa strony koszt rzędu 90 zł, który nie będzie podlegał zwrotowi, również w sytuacji, gdybyście się Państwo nie zakwalifikowali do projektu np. ze względu na to, że warunki techniczne uniemożliwiałyby realizację projektu w Państwa nieruchomości – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Weryfikacja techniczna musi być wykonana przed złożeniem deklaracji uczestnictwa w projekcie, ale nie daje ona gwarancji uzyskania dofinansowania i znalezienia się na liście uczestników. W czasie weryfikacji będzie prowadzone doradztwo w zakresie doboru urządzeń, określone zostaną koszty niekwalifikowane i wykonana będzie dokumentacja fotograficzna.

TERMINY REALIZACJI PROJEKTU

Zainteresowani będą mogli poznać szczegóły projektu „Ekomiasto Stalowa Wola – wymiana źródeł ciepła” podczas organizowanych spotkań informacyjno-edukacyjnych. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się we wtorek 21 czerwca o godzinie 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza przy ul. ks. J. Popiełuszki 10. Kolejne, również w bibliotece o godzinie 17.30, przewidziane jest na piątek 29 czerwca.

Od 2 do 12 lipca będzie można składać zlecenia wykonania weryfikacji technicznych (formularz poniżej), od 6 do 28 lipca będą przeprowadzane indywidualne weryfikacje budynków zgłoszonych do jej wykonania. Jeśli nieruchomość pozytywnie przejdzie ten etap i właściciel będzie zainteresowany wymianą kotła z 85% dofinansowaniem, to w dniach od 30 lipca do 16 sierpnia powinien złożyć deklarację uczestnictwa w projekcie w Urzędzie Miasta Stalowej Woli przy ul. Wolności 9 w pokoju nr 6 w godzinach od 8.00 do 15.00. 31 sierpnia natomiast ukaże się lista rankingowa.

Na początku przyszłego roku Urząd Marszałkowski ogłosi wyniki naborów wniosków i jeśli Miasto Stalowa Wola uzyska dofinansowanie, to od kwietnia 2019 roku do października 2020 roku montowane będą nowe instalacje.

Informacje dotyczące projektu dostępne są w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli ul. Wolności 9 pok. nr 6. Można się kontaktować osobiście, telefonicznie pod numerem: (015) 643-34-43. Zapraszamy do udziału w projekcie!
UM Stalowa Wola, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stalowowolski

Powiat stalowowolski - siedzibą jest Stalowa Wola. Powiat znajduje się w części północnej województwa podkarpackiego. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Zaliczają się do niego następujące gminy: Stalowa Wola, Zaklików, Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaleszany.

Przebywając w tym regionie, będziemy mieli okazję skosztować regionalnej, która pomimo niewielkich rozmiarów powiatu jest niezwykle różnorodna. Oprócz tego czeka na nas moc atrakcji w postaci zabytkowych drewnianych domów w Pysznicy (najlepiej kierować się Szlakiem Architektury Drewnianej) i XIX-wiecznego Podworskiego Parku Lubomirskich. Powiat ma w swojej ofercie także tanie wakacje w gospodarstwach agroturystycznych, a także szeroki wybór tras rowerowych i pieszych. Ich ścieżki przebiegają m.in. przez rezerwaty przyrody i miejsca pamięci narodowej.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola