Belka
Sobota, 19 Stycznia 2019   imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Spotkanie animacyjne dla dzieci i młodzieży dot. lokalnej historii

Data publikacji: 2018-09-24, Data modyfikacji: 2018-10-29
A A AWydrukDrukuj  
 
19 września 2018 r. grupa harcerzy z Pysznicy i Kłyżowa miała zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Przewodniczącym Związku Sybiraków Koło Stalowa Wola – dh Zbigniewem Paszkiewiczem. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Społeczni, użyteczni, bezpieczni”, dzięki uprzejmości pani dyr. Barbary Żywczak, w sali Domu Kultury w Pysznicy oraz przy współpracy z drużynowym 54 SDH im. Bronisława Kochana phm. Zbigniewem Partyką. Młodzi ludzie niemalże dotknęli historii. Dh Paszkiewicz opowiadał o swoich przeżyciach wpisanych w czas II wojny światowej, o zsyłce do Kazachstanu, o tym jak tam żyli, a raczej walczyli o przetrwanie. Dh Zbigniew mówił prosto, niczego nie koloryzował. Zainteresował swoich słuchaczy prawdą tamtych czasów. Z książek płyną tylko suche fakty, tu towarzyszyły emocje. Wspomnienia ludzi i czasu mocno odciśnięte w sercu wyrysowywały się na twarzy. Druh przywoływał ludzi napotkanych na Jego drodze, wspomniał bohaterów takich jak Inka czy por. Jan Rostek, związany mocno z Pysznicą. Całemu spotkaniu towarzyszyła nauka: dbałość o język ojczysty, pamięć o Polakach walczących o wolność i suwerenność kraju, bycie dziś dobrym Polakiem, np. starając się trwać w harcerskich ideałach. W ramach podziękowania za poświęcony nam czas, wręczyliśmy druhom publikację o Kłyżowie oraz Pysznicy z czasów II wojny światowej. oprac. Justyna Maślach Projekt „Społeczni, użyteczni, bezpieczni” realizowany przez grupę nieformalną dofinansowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie przy Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Projekt współfinansowany również przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, Powiat Stalowowolski oraz Gminę Pysznica.

Pełna treść wiadomości na: pysznica.pl/?p=11704
pysznica.pl, Źródło artykułu: pysznica.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stalowowolski

Powiat stalowowolski - siedzibą jest Stalowa Wola. Powiat znajduje się w części północnej województwa podkarpackiego. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Zaliczają się do niego następujące gminy: Stalowa Wola, Zaklików, Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaleszany.

Przebywając w tym regionie, będziemy mieli okazję skosztować regionalnej, która pomimo niewielkich rozmiarów powiatu jest niezwykle różnorodna. Oprócz tego czeka na nas moc atrakcji w postaci zabytkowych drewnianych domów w Pysznicy (najlepiej kierować się Szlakiem Architektury Drewnianej) i XIX-wiecznego Podworskiego Parku Lubomirskich. Powiat ma w swojej ofercie także tanie wakacje w gospodarstwach agroturystycznych, a także szeroki wybór tras rowerowych i pieszych. Ich ścieżki przebiegają m.in. przez rezerwaty przyrody i miejsca pamięci narodowej.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola