Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w ramach gminnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Data publikacji: 2018-09-25, Data modyfikacji: 2018-09-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Dnia 23 września 2018 r. na cmentarzu parafialnym w Jastkowicach odbyła się uroczystość związana z gminnymi obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bogdan Dziuba – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach przywitał zebranych gości, przedstawił program obchodów, po czym oddał głos młodzieży ze szkoły, która zaprezentowała montaż słowno – muzyczny. Wójt Gminy Pysznica Tadeusz Bąk w swojej przemowie zaznaczył, jak ważna jest zaduma przy grobach tych, którzy zginęli. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć mieszkańców parafii Jastkowice, którzy w obronie Ojczyzny poświęcili swoje życie i zdrowie od czasów najdawniejszych, powstań narodowych, I i II wojny światowej, lat powojennych, aż do współczesności. Zbigniew Markut, Prezes Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wyszedł z inicjatywą utworzenia księgi upamiętniającej znanych i nieznanych bohaterów związanych z jastkowicką ziemią. Ich pamięci poświęcona jest tablica, umieszczona przy wejściu do kaplicy cmentarnej, którą odsłonili Wójt Gminy Pysznica Tadeusz Bąk wraz z Proboszczem Parafii Jastkowice księdzem Adamem Węglarzem. Przedstawiciele władz gminy, delegacja Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy AK oraz dyrekcja i młodzież ze szkoły w Jastkowicach, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem ofiar faszyzmu i komunizmu. Następnie odprawiona została Msza Św., której przewodniczył ks. Adam Węglarz. Na zakończenie ksiądz proboszcz podziękował wójtowi za inicjatywę ufundowania tablicy przez gminną społeczność oraz dyrektorowi PSP w Jastkowicach za przygotowanie oprawy artystycznej uroczystości. W obchodach uczestniczyły poczty sztandarowe z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tekst i zdjęcia: Paulina Mierzwa

Pełna treść wiadomości na: pysznica.pl/?p=11156
pysznica.pl, Źródło artykułu: pysznica.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stalowowolski

Powiat stalowowolski - siedzibą jest Stalowa Wola. Powiat znajduje się w części północnej województwa podkarpackiego. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Zaliczają się do niego następujące gminy: Stalowa Wola, Zaklików, Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaleszany.

Przebywając w tym regionie, będziemy mieli okazję skosztować regionalnej, która pomimo niewielkich rozmiarów powiatu jest niezwykle różnorodna. Oprócz tego czeka na nas moc atrakcji w postaci zabytkowych drewnianych domów w Pysznicy (najlepiej kierować się Szlakiem Architektury Drewnianej) i XIX-wiecznego Podworskiego Parku Lubomirskich. Powiat ma w swojej ofercie także tanie wakacje w gospodarstwach agroturystycznych, a także szeroki wybór tras rowerowych i pieszych. Ich ścieżki przebiegają m.in. przez rezerwaty przyrody i miejsca pamięci narodowej.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola